O kráse aj o inom – výzva pre grafiťákov

Napriek tomu, že na tomto svete som už nejakých pár rokov prežil, možno viac, ako mi ich ešte ostáva, a podarilo sa mi načerpať isté skúsenosti a snáď i nejakej tej múdrosti, priznám sa, mnohým veciam nerozumiem.

Napríklad, prečo ľudia túžia po kráse, a na druhej strane, dobré, krásne veci okolo nás dokážu zasmradiť svojimi grafiti výtvormi.

Prepáčte, grafiťáci, sprejeri, writeri za výraz v predošlej vete, ale fakt ma to s…./srdí.

Vravíte, že Vy po kráse netúžite, netúžili ste a možno ani nebudete túžiť? Fajn, potom skúste odpovedať, celou vetou a nahlas, tak, aby ste sa sami počuli.

  1. Ak si môžete vybrať za priateľku, priateľa spomedzi dvoch ľudí, ktorí sú inak vo všetkom rovnakí, líšia sa len v jednom, že jeden je krásny a druhý škaredý, koho z tých dvoch uprednostníte?
  2. Z dvoch modelov – bicykla, kolobežky, auta, mobilu, či inej veci, po ktorej túžite, ktoré sú okrem dizajnu, či krásy vo všetkom ostatnom skoro rovnaké, zvolíte si, či kúpili ste si už – ten škaredší? Alebo ten krajší?
  3. Naozaj preferujete počúvanie pesničiek, songov, ktoré spevák spieva falošne, či skupina hrá nenaladene až uši trhá, ktorých text, či hudba nemá iné vysvetlenie, okrem jediného, že skladateľ, či textár to lepšie nedokázal? Alebo predsa len uprednostňujete iné, lepšie, kvalitnejšie, krajšie?

Takže ide, či nejde Vám o krásu?

A ste presvedčení, že Vašim pričinením – posprejovaním, pomaľovaním, označením Vašou “značkou” sa stávajú veci krajšie?

Vravíte, že svoje rajóny si značkujú predsa aj mnohé zvieratá a každý to považuje za normálne? Nuž, ak sa chcete stavať na úroveň týchto tvorov, potom bude diskusia asi ťažšia, ale napriek tomu skúsme to.

Mimochodom, ako sa Vám pozdáva predstava jarnej lúky so sviežou zelenou trávou. S kvetinami, pre zjednodušenie, neuvažujme. Teda lúka – s voňavou, zelenou trávou, a na nej množstvo psích exkrementov. Krása?

Že síce krásne to nie je, ale tie výkaly sú pre lúku veľmi užitočné, dávajú tráve živiny a tá je krajšia, zdravšia? A exkrementy umožňujú život aj mnohým ďalším drobným živočíchom? Teda sú užitočné? Súhlasím.

Len nerozumiem, čím sú užitočné grafiti na stenách, múroch, či iných predmetoch. Pre ktorých ľudí sú krásne, prínosné, okrem samotného tvorcu? A, možno sa mýlim, ale asi ani pre neho samého, už po pár dňoch, či týždňoch.

A že Vaše výtvory nemožno porovnať s tým psími, o ktorých je vyššie zmienka? Nuž, ozvite sa, pošlite svoje fotografie zo svojich diel.

Česť skutočne krásnym, kvalitným grafiti výtvorom. Lenže tých je asi toľko ako šafranu na štvorprúdovke. A na dopravných značkách, lavičkách, košoch, či parkomatoch ešte menej. Aspoň ja som na nich žiadny taký doteraz nevidel.

Prosím, neskúšajte to teraz na týchto veciach, či sa Vám to náhodou nepodarí. Alebo, ak to silou mocou chcete, predtým aspoň dočítajte tento článok a dajte mi vedieť váš názor.

Komu tieto grafiti prinášajú väčší úžitok, v porovnaní s prípadom, keby tam neboli? Či vôbec nejaký úžitok. A o aký úžitok ide? Dokáže mi to niekto z Vás vysvetliť? Slušne a rozumne?

Myslím si, že úžitok majú predovšetkým firmy, ktoré tieto grafiti odstraňujú, steny, vagóny premaľúvavajú, či dopravné značky vymieňajú. A aj tie, ktoré farby, spreje a nové výrobky použité namiesto tých poškodených, vyrábajú. Toto je azda Váš cieľ? Vás slobodných, kreatívnych umelcov, za ktorých sa mnohí považujete?

Nepochybujem, že v svojej podstate je väčšina z Vás ľudsky dobrá, citlivá a svojim spôsobom, primerane svojmu veku, vedomostiam a skúsenostiam aj rozumná. Veď už len namaľovať, či nasprejovať niektoré výtvory, tak, aby ste pri tom neboli prichytení ostatnými ľuďmi, či políciou si nepochybne vyžaduje určitý stupeň poznania a schopností.

Ale rád by som pochopil, prečo to robíte. Dáte vedieť v diskusii pod článkom, či mailom?

Ak Vám v tejto chvíli odpoveď nenapadá, skúste článok, či linku naň preposlať cez FB, alebo inú appku, ktorú používate, svojim kamarátom. Dajte hlavy dokopy, poraďte sa a napíšte mi. Naozaj by som to rád vedel.

Fasády. Uznávam, že mnohé budovy majú svoje najlepšie roky dávno za sebou, ale to má byť pádny dôvod, aby boli pomaľované Vašimi výtvormi? Mnohé budovy sú nové, steny čisté, a aj tie musíte poznačiť?

Mosty, dopravné značky, železničné vozne, autobusy. Lavičky, odpadkové koše – aj mnohé také, ktoré sú dizajnérsky krásne, či zaujímavé. automaty, parkomaty, …

Týmto všetkým výtvorom ľudí, ktoré potrebujeme a využívame, a na ktorých sa podieľali možno aj otcovia a mamy, ak nie Vaše, možno niektorých Vašich kolegov grafiťákov v iných mestách. A im dávate svojimi výtvormi šachy a maty.

Potrebujete snáď kreatívne prejaviť svoju osobnosť, nechať pečať pre spoločnosť – aha, tu som!? Iným spôsobom by ste to nedokázali?

Chcete si získať postavenie v svojom, uznávam, že pre Vás isto dôležitom kolektíve? Ak si predstavíte, že ste o desať rokov starší… aj vtedy budete stále túžiť jeho uznaní? Prečo potom poškodzujete veci, ktoré Vám nepatria?

Považujete snáď grafiti za svetový trend, s ktorým musia byť stoj čo stoj oboznámení všetci vo Vašej obci, meste? Nuž, vie sa o ňom desiatky rokov. Ba stovky a pravdepodobne aj tisíce. Aj v minulosti boli jedinci, ktorí písali, čmárali po stenách i vzácnych objektoch, len nemali dnešné farby a spreje. Takže aký trend?

Považujete svoju činnosť za umenie a umelec predsa potrebuje verejnosť provokovať? Skúste, prosím, provokovať iným, vhodnejším spôsobom. Myslíte, že by ste to dokázali?

Alebo Vás len iritujú, frustrujú jednoduché, čisté, jednofarebné plochy? Odporúčam, vydržte pár rokov s maľovaním po veciach, ktoré Vám nepatria, kým z týchto názorov vyrastiete. Nájdite si inú záľubu, alebo, ak sa svojho nutkania nedokážete vzdať, vyhľadajte lekára, ktorému budete dôverovať, či by vám nepomohol.

Alebo… Aká je vlastne príčina, že povrchy týchto čistých, účelných a často krásnych veci viditeľne označujete svojimi produktami? Ako som už povedal, sem-tam zaujímavými, ba v istom zmysle aj krásnymi, ale odhadujem, že v 499 prípadoch z 500 také nie sú. Aký to má zmysel – pre Vás, pre ostatných?

Ste snáď presvedčení, že to, čo robíte je správne a dobré? Myslíte si, že Vy všetko podstatné už viete, že všetci okolo Vás sú len debili a rovnako budete zmýšľať, až naberiete o pár rokov viac skúseností a poznatkov, ktoré isto prídu? Alebo ste o tom neuvažovali? Skúste. Či nemôžete, nedokážete? Nechcete uvažovať?

Adrenalín? To je to pravé a dôležité? Že treba žiť, užívať si, tu a teraz? Tak to predsa tvrdia aj mnohé  “mainstreamové” osobnosti, či celebrity?

Alebo ste snáď skeptickí, naštvaní na svet okolo seba, lebo niekto, od koho by ste to nečakali, Vám ublížil a nevidíte žiadnu perspektívu, všetko je zlé? A celé v r.ti?

Viete, koľkokrát v živote ešte podobný pocit zažijete? To chcete zakaždým riešiť tak, že za neprávosť na Vás, budete robiť zle iným? Skúste Vašu nepríjemnú životnú skúsenosť zobrať tak, že čo Vás nezabilo, to Vás posilní. A dokážte druhým, že sa vo Vás mýlili. Bez toho, aby ste niekomu ubližovali, alebo niečo ničili. Lebo to, čo robíte nie je skrášľovanie, ale ničenie.

Chceli by ste sa realizovať, vykričať svetu svoj talent, svojho ducha? Ale neviete, nemáte možnosť, ste snáď slabší ako v izbe uzavretá mucha?

A čo keby ste skúsili čas vynaložený na prípravu a maľovanie, sprejovanie venovali premýšľaniu, ako sa ináč realizovať? A pritom neničiť majetok iných, nekaziť väčšine ostatných ľudí prostredie?

Určite to nebude ani rýchle, ani ľahké. Ale tí z Vás, ktorí skutočne máte talent a budete mať aj potrebné šťastie, sa skôr, či neskôr presadíte. A niektorí aj získate uznanie, po ktorom tak túžite.

Alebo. Čo keby ste sa dali dokopy, ohlásili sa obci, mestu, že radi by ste premaľovali lavičky, či iné veci, ktoré nevyzerajú vábne? A predstavili svoju predstavu, ako by isto vyzerali lepšie – aspoň pre polovicu ľudí v obci? Že toto nie je trend? Tak ho skúste vytvoriť, možno sa raz stane, buďte už teraz svetoví!

Nech už Vaša obec, či mesto a úradníci v ňom sú, akí sú, som presvedčený, že s takýmto nápadom Vás vypočujú a ak sa im bude predstava pozdávať, aj prispejú na farby, či spreje a štetce. Keby tnie, dajte mi vedieť detaily.

Som presvedčený, že týmto spôsobom by ste si uznanie a obdiv ľudí získali oveľa skôr a vo väčšom rozsahu. A možno aj v televízii by ste mali 30 sekúnd slávy, ak túžite po nej.

Ste poväčšine mladí, plní snov a plánov. Jeden Vám však teraz vezmem. Nerobte si ilúzie, že každý bude úspešný v tom, čo chce, či že umelcom je sveta žiť. Určitej časti, ktorá je prezentovaná v médiách, áno. Veľká časť z nich to však len hrá. Na tomto svete je ohromné množstvo talentovaných a veľa supertalentovaných i kvantum vyštudovaných, vzdelaných umelcov, značná časť z nich však žije priemerne, či dokonca živorí. A o ich dielach, výstavách, o ktorých by verejnosť horlivo diskutovala, ba ani o 10 sekundách v televízii sa im už ani len nesníva.

Možno podstatné nie je za každú cenu robiť to, čo chceme. Hoc pokúsiť sa o to, je treba. Málokedy to síce dobre dopadne, ak to budete chcieť dať “za každú cenu”, ale často treba ísť za svojim snom proti mnohým múrom. A ak sa nepodarí na prvýkrát, aj opakovane. Len si treba dobre rozmyslieť, či to naozaj chcete a stojí Vám to za to.

Časom sa zo všetkého stáva väčšia, či menšia rutina. Možno preto oveľa viac ako robiť priemerne a povrchne to, čo nás niekedy bavilo, je naučiť sa mať rád a robiť to, čo práve robíme – čo najlepšie ako môžeme.

Vyzývam Vás, diskutujme, poučte mňa, presvedčte ostatných o svojej vízii okolia, či sveta, ktorý, aj keď si to možno neuvedomujete, už o pár krátkych rokov bude patriť predovšetkým Vám a Vašim rovesníkom. A budete môcť presadiť svoj štandard a pravdu – že veci – steny, fasády, múry sú dobré a krásne vtedy, ak nie sú jednofarebné, ale zamachlené. Že dopravné značky, automaty. parkomaty sú účelnejšie a prospešnejšie, ak sú zblízka i zdiaľky nezreteľné a nečitateľné. Autobusy, vlaky, lavičky a odpadkové koše – že sú krajšie, keď sú poprejované a pomaľované grafitmi.

Prijmete túto výzvu?

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *