Dlho som rozmýšľal, ako asi vzniklo slovo podnet. Nedá sa o tom dočítať v žiadnom z múdrych slovníkov, ani na krásnej Wikipédii, ba ani samotný vševedúci Gúgl nemá o tom šajnu.
Ale raz, keď som šiel po jednom z prešovských kostitrasov popri Toryse a hútal nad tým, zakopol som. Už ani neviem o čo, či to bol zmenšený model Lomničáka alebo Mariánskej priekopy. Ale isto viem, že som nestihol povedať ani mäkké p, keď ma zrazu zalial slastný pocit Archimeda v istý Deň – s veľkým “d” vo vani. V tej chvíli ma osvietilo! Heuréka!
Možno to bude pre mnohých prekvapenie, aj pre jazykovedcov, že nielen objav vzniku tohto slova, ale aj samotné slovo vzniklo v Prešove. sa zrejme v čase, keď nás ešte od vonkajších i vnútorných nepriateľov chránil náš veľký východný brat. Zrejme pri počatí tohto slova, tak ako to pri takýchto udalostiach zvyčajne býva, boli dvaja. Nevedno, či on a ona, oni, alebo ony. Ešte šťastie, že v tej dobe sa rozoznávali len dve pohlavia, nie desiatky, ako dnes. Ináč by bol výpočet zoznamu možných kombinácií, aby sa nebodaj niekto neurazil, či neutrpel celoživotnú ťažkú psychickú traumu, skoro taký veľký ako počet dier na prešovských komunikáciách. A to by zrejme bolo rovnaké čítanie, ako je používanie týchto komunikácií. Strašné.
A verte-neverte, aj keď je to ťažko uveriteľné, pohlavie pre tento vznik nebolo veľmi dôležité.
Iba kvôli korektnosti – dvaja/dve/on-a-ona stáli jedného dňa na opačných brehoch Torysy a prvý/á z dvojice zakričal/a – POĎ!
A druhý/á – Ňe, ňe!
Prvý/á: Neponimaješ?
Druhý/á: NET!!!
Ale je možné, že slovo vzniklo len toť nedávno. Na jednej strane – prepážky, prekážky, možno listu, možno mailu stál občan a na druhej Úrad. Občan zakričal – Úrad, toto tu nefunguje, smrdí to, trápi, srdí – mňa, aj mnohých iných. POĎ, pomôž, vyrieš, prosím. Daj aspoň nejakú odrobinku z mojich ťažko odrobených daní, ktoré ti mesiac čo mesiac, rok čo rok posielam… A Úrad na to dlhé a úpenlivé volanie prostého občana odpovedal. Majestátne, jasne a krátko: NET!
Nevedno, či šlo u Úradu o záblesk znalostí ruštiny, o obyčajný preklep/nedoklep alebo úmyselnú snahu nenapísať slovo NIET. To by totiž samostatne nedávalo veľký zmysel a požadovalo dlhšie vysvetlenie. A na to skrátka často NIET. Nielen peňazí, ale ani zodpovednosti, ani svedomitosti, ani ochoty, ani iných potrebných schopností.
A ak sa vám chce dodať, že to sa netýka len tohto jedného úradu, ale aj mnohých iných, máte pravdu. Žiaľ. Netreba ale zabúdať na starú pravdu, že pes vyskakuje len dovtedy, kým mu to dovolíme.