O transparentnosti. A trocha i o Rodine

Transparency International Slovensko (TIS) včera zverejnila v poradí už šiesty rebríček transparentnosti slovenských miest, ktorý pripravuje od roku 2010. Mestu v ňom bolo udelené dosiaľ najlepšie celkové hodnotenie v histórií meraní od roku 2010.

Súčasné vedenie mesta Prešov sa o pár dní možno nezabudne “prešovsky podkuto” na svojom webe pochváliť, že bolo úspešné aj v tejto oblasti, zlepšilo sa o 3 % a skončilo v skvelej prvej štvrtine zo všetkých 141 slovenských miest. A ak by o tri týždne neboli voľby, možno by aj ďalší transparent – o meste podkutom transparentnosťou pribudol na Jarkovú ulicu.

Ak však vezmeme do úvahy, že TIS hodnotila len 100 počtom obyvateľov najväčších slovenských miest, z “prvej najlepšej štvrtiny” sa Prešov prehupne do najlepšej prvej – tretiny. Stále nie zlé. No keď porovnáme hrušky s  hruškami, nie so zemiakovým šalátom, teda mesto Prešov postavíme tvárou v tvár ostatným krajským mestám, zrazu sa – svižným konským skokom – ocitne na poslednom mieste.

Percentuálne si oproti roku 2018 síce polepšilo o 3 % (63 % -> 66 %), ale bolo mu to málo platné. V ostatných krajských mestách namiesto úporného premýšľania nad sloganmi, vymýšľania spôsobov ako občanovi znemožniť podávanie podnetov poukazujúcich na stav mesta a (ne)vybavovanie podnetov mnohých ďalších občanov zo strany – o. i. neschopnosťou, aroganciou a hlúposťou podkutého – mestského úradu, či namiesto podkutého zdôvodnenia, prečo bolo nutné ukončiť spoluprácu s portálom Odkaz pre starostu, v ďalších krajských i nekrajských mestách viac pracovali na dôležitejších a serióznejších veciach. Výsledkom bolo, že v transparentnosti svoje percentuálne skóre za štyri roky zlepšili výraznejšie ako o 3 %.

Piatim krajským mestám sa v predchádzajúcim období 2018 – 2022 podarilo zlepšiť v pozícii medzi slovenskými mestami. Košice si polepšili skóre o 18 % (54 % -> 72 %) a poskočili o 40 miest, Nitra svoj výsledok 51 % z roku 2018 zlepšila o 22 % a posunula sa v rebríčku o 66 miest. Prešov si hodnotenie v porovnaní vylepšil s rokom 2018 iba o 3 % a tým spadol o 5 ­miest, ocitol sa na 33. mieste. Žilina, napriek pádu o 12 miest je stále na lepšom, 25. mieste.

Hodnotenie transparentnosti mesta Prešov od Transparency International Slovensko (6.10.2022)

Porovnanie krajských miest

Okrem aktuálnej situácie je dobré si všimnúť a uvedomiť (“kto si nepamätá svoju minulosť, je odsúdený zopakovať si ju”), že v rokoch 2010 – 2014, za éry “vizionársky” zameraného primátora boli výsledky mesta Prešov v oblasti transparentnosti aj horšie. Primátora, ktorý sa viac ako víziami a prácou pre mesto Prešov preslávil, okrem žien, detí, porušovania zákonov a neodmysliteľného červeného šálu, najmä svojou najúspešnejšou firmou – Sľubotechnou. (Odporúčam najmä Prešovčanom kliknúť na predchádzajúcu linku, zoznam bol aktualizovaný v roku 2016. A pripomenúť si minulosť aj tu – Čo sľubujem, to aj splním! Za mnou sú výsledky.” či iné.

A neskôr “sa preslávil” aj svojimi kontaktami na Rodinu, mafiu.

Dnes ho možno tiež len náhodou, a nie nevýrazne, podporuje Rodina. Tentokrát (SME Borisova). Či a aký je medzi týmito Rodinami rozdiel, nie je predmetom tohto článku.

Nedá sa však nespomenúť, že Boris Kollár, biznis partner a veľmi dobrý kamarát bývalého primátora mesta Prešov Pavla Hagyariho a v súčasnosti veľmi nádejného (oprava po vydaní “prieskumu:” Prešovčanmi najviac podporovaného kandidáta) na to isté kreslo, prednedávnom Slovensku na billboardoch vo veľkom oznamoval, že “nájomné byty sú už realitou”. V skutočnosti by bolo ľahšie nájsť špendlík v našej galaxii ako na Slovensku vďaka tomuto “rodinne založenému mužovi” postavený nájomný byt. Ale to sú len také malé, skoro nepodstatné detaily. Špendlík i obsah billboardov. Pri tejto najlepšej vláde, akú kedy Slovensko malo a podkutému vedeniu mestského úradu v Prešove, sme si na takéto “pravdy” a riešenia “v prospech ľudí” asi aj zvykli. Zvykli?

Pripomeňme si však ešte, že napríklad zákon, ktorý by firmám stavajúcim byty pre štát stanovil povinnosť zapísať svojho konečného užívateľa výhod do príslušného registra, najmä vďaka Borisovej Rodine neprešiel. Kto asi tak za týmito firmami na Cypre a iných “podnikaniu veľmi priateľsky naklonených končinách” stojí? A kto z tejto podpory občanov bude mať najväčší úžitok? Je opäť nepochybné, že občania. Len sa zdá, že to opäť nebudú tí bežní, ale tí “ctihodní a ešte ctihodnejší”.

Samozrejme, kto by už veril novinárom a nie podľa prieskumov veľmi nádejnému podľa posledného prieskumu občanmi najpodporovanejšiemu kandidátovi, takmer už znovuprimátorovi mesta, že na Kube šlo iba o biznis trip s kúskom dovolenky. A stretnutia s mafiánmi boli v podstate čisto náhodné. Vlastne, odkiaľ mali naši multioteckovia Boris a Pavel vedieť, že “zlatí, pohodoví chlapci”, s ktorými sú na fotkách, boli mafiáni?! Pravda, veríme.

Aj to, že na top najvyšších priečkach jeho rebríčka priorít po získaní primátorského kresla je mesto Prešov a jeho občania. A aj transparentnosť v meste by pod jeho vedením bola tá najtransparentnejšia, akú si len človek môže predstaviť. To posledné síce (ešte) nepovedal, ale veríme.

Nechajme však takéto nepodstatnosti, ako je pravdepodobné meno nového primátora tretieho najväčšieho slovenského mesta, či koho/čo majú kandidáti na túto funkciu na vrchných priečkach svojich rebríčkov. A vráťme sa k nášmu rebríčku transparentnosti. Aj keď, ako už veľmi skoro zistíme, všetko so všetkým súvisí.

Čo sa týka poradia mesta Prešov v rebríčku transparentnosti, za kráľovania (skôr bačovania v rokoch 2006 – 2014) exprimátora, je nutné uznať pár jeho skutočných, avšak podľa mňa skôr “kozmetických” úspechov.

Ale/a aj to, že mesto, čo sa týka transparentnosti, v tomto čase vlastne nebolo na horšej pozícii spomedzi krajských miest ako v súčasnosti. Veď horší ako posledný, tak ako v najčerstvejšej správe TIS za rok 2022 sa byť nedalo. Aj keď, vyzerá, že vtedajší primátor robil, čo mohol, aby sa mu to podarilo.

V roku 2010 síce mesto Prešov v boji o “krásne posledné miesto” spomedzi krajských miest o 3 % predbehol Trenčín, čo v poradí 100 najväčších slovenských miest činilo nie zanedbateľný rozdiel 12 miest.

Ale v rokoch 2012 a 2014 Prešov už na poslednom mieste medzi krajskými mestami “kráľoval” – síce len s rozdielom 1 %, resp. 2 %, ale v rebríčku 100ky miest mu to vynieslo náskok pred predposledným krajským mestom 18, resp. 5 miest.

Myslím si, že za tieto “krásne výsledky” by sa patrilo primerane poďakovať obom primátorom. Bývalému primátorovi Hagyarimu, ktorý opäť kandiduje za primátora, poslanca mestského zastupiteľstva aj poslanca v zastupiteľstve Prešovského samosprávneho kraja (PSK) i súčasnej primátorke Turčanovej, ktorá kandiduje “už len” za poslankyňu v PSK. Aby som snáď neporušil nejaký zákon tým, že by som ctenému čitateľovi navrhol žiadneho z nich do verejných funkcií už nevoliť a včas zdieľať tento článok na sociálnych sietiach, spôsob poďakovania nechám výlučne na čitateľa.

A na záver zopár tabuliek pre milovníkov čísel. Zdroj údajov – samosprava.transparency.sk.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *