Dovidenia v pekle, priatelia

Včera na poludnie boli zverejnené výsledky prieskumu agentúry FOCUS. o preferencií kandidátov na primátorov v krajských mestách, vrátane Prešova.

Po ich zhliadnutí sa mi zdá, že buď si Prešovčania povedali, že lepší známy čert ako nejaký neznámy diabol, v  priebehu pár rokov úplne zabudli na ešte ani nie históriu – v mojom predchádzajúcom článku len veľmi stručne opísanú, alebo sa ani za vyše 30 rokov nepoučili. Či len zatúžili po metre, megakasíne alebo inom podobnom “vzrušujúcom živote”? Aj keď to vylúčiť nemôžem, nemyslím si, že by kandidát s najvyššími preferenciami v prieskume a jeho priatelia ovplyvnili prieskum. Pravdepodobnejšie je, že Prešovčanom a ich dôvodom vôbec nerozumiem.

Nejdem ich pohnútky analyzovať a vonkoncom nie súdiť. Koniec-koncov, pri ponuke dvanástich kandidátov, ktorú Prešov v týchto voľbách má, je skutočne ťažké vybrať si. Ba pre mnohých (vrátane mňa) až nemožné, pokiaľ si občan dal tú námahu a pozisťoval informácie o kandidátoch, resp. to, čo o sebe a svojich plánoch uvádzajú prečítal racionálne, použil pri tom kritické myslenie.

Aj v tomto prípade však budú platiť staré pravdy “hlas ľudu, hlas boží” či “proti gustu žiaden dišputát”. A v prípade, že by sa výsledky prieskumu skutočne naplnili, zjavne by sme to mali brať pozitívne. Tém na články budem mať zrejme v ešte väčšom množstve ako doteraz a návštevníci tohto blogu budú mať čo čítať. A keď sme od “nežnej” prežili tridsaťtri rokov, hádam prežijeme aj ďalšie štyri.

Čo dodať na záver? Snáď len, aby sa koncom októbra nenaplnila veta od Jakubiska, uvedená v nadpise článku.

Poznámka: Peklo nemyslím ako obraz ohňa a mučenia, ale najmä ako obraz utrpenia, zatratenia, zavrhnutia od zákonnosti, morálky, múdrosti, pravdy, čestnosti, slušnosti a mnohých ďalších cností.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *