Prešov – mesto pre dobrý život

Presnejšie, “Prešov bude opäť mesto pre dobrý život” znie z množstva reklamných panelov, billboardov, megaboardov a neviem ešte akých všetkých dosák v meste. Jedného z dvanástich apoštolov, dvanástich kandidátov na primátora. Toho, ktorý podľa doteraz posledného prieskumu, má najväčšiu pravdepodobnosť získať primátorské kreslo. Pavla Hagyariho.

Musím uznať, že oproti ostatným kandidátom má trocha smolu. Vzhľadom na to, že v rokoch 2006 – 2014 už v tomto meste “primátoroval”, jeho schopnosti, výsledky a najmä “výsledky” som si spolu s ostatnými Prešovčanmi mohol do sýtosti užiť. A kto má dobrú pamäť, pravdepodobne v čítaní ani nemusí pokračovať.

Kto má zo štatistiky husiu kožu, môže tento odstavec preskočiť. Vzhľadom na štatistickú chybovosť realizovaného prieskumu, preferencie prvého v poradí (Pavel Hagyari) pri 95 % intervale spoľahlivosti sú v rozmedzí 33,0 % – 43,4 %, preferencie druhého (František Oľha) – v rozmedzí 17,5 % – 26,3 %. Teda preferencie prvého voči druhému môžu byť vyššie o 25 % až 248 %. Kto neverí, môže si vziať ceruzku a kalkulačku. Je to dosť. Z tohto dôvodu tomuto kandidátovi venujem priestor, ktorý som pôvodne vôbec nemal v úmysle.

Len pripomeniem, že v jednom z predchádzajúcich článkov som trocha poukázal na transparentnosť počas jeho primátorovania, na jeho “chlapské slovo” z roku 2006 – ”Čo sľubujem, to aj splním! Za mnou sú výsledky” a veľmi skromne i na jeho doteraz najúspešnejšiu z jeho firiem, v žiadnom registri neuvedenú – Sľubotechnu.

V tomto článku nepôjde o jeho sľuby typu metro či Viedeň z Prešova, ani o iné “koniny” – nezodpovedajúce finančným možnostiam ani mesta, ani štátu. Zodpovedajúce – iba ak predstavám poniektorých tzv. “podnikateľov” – i to zrejme až po druhej vypitej fľaši s obsahom alkoholu minimálne 40 %. A predovšetkým jeho snahe stať sa primátorom – aj za cenu takýchto “konín”.

Nebudem naťahovať. V tomto článku pôjde – “iba” o peniaze. Veď o tie, najmä v politike, ide “až v prvom rade”.

A keďže nechcem znova vynaliezať “koleso, ktoré už vynájdené bolo”, uvádzam linku, na ktorú som pred pár dňami počas surfovania po internetovom mori narazil. Čitateľ na nej nájde pekný prehľad. Nech sa páči – kliknúť tu.

Aj keď mi “šľachetnosť” vzdania sa primátorského platu bola už v minulosti značne podozrivá, z týchto údajov sa skutočne javí v inom, oveľa menej šľachetnom svetle.

Alebo platí, že čísla, fakty v podstate nikoho nezaujímajú, slová takmer nič neznamenajú a “plochá” zemeguľa sa predsa i naďalej bude točiť ďalej? Prípadne, hlavné je, aby nastala zmena od súčasnej neschopnosti, arogancie a hlúposti vládnucej mestu? A mesto opäť ožilo?

Pre tých, ktorí chceli, no nedokázali sa dopracovať k 248 % alebo sa rozhodujú citom, nie rozumom, či takých, ktorých “myslenie bolí” – moja rada. Tiež pro bono – ako často v tomto predvolebnom období zvykne uvádzať tento kandidát.

Pozor, zmena nemusí byť len k lepšiemu! A zo súčasnej neschopnosti môže byť zrazu priveľká schopnosť – dostať mesto ešte na hlbšie dno. Po príklady ďaleko chodiť netreba. Stačí vzhliadnuť k “najlepšej vláde, akú kedy Slovensko malo”. Aj keď v reklamnom opare (samozrejme, za peniaze Prešovčanov) sa môže mesto 4 roky javiť ako najjagavejšia perla minimálne v strednej Európe. Odporúčam prečítať aj moje predchádzajúce články 1, 2.

Osobne skôr ako veľmi krásne znejúcim slovám a sľubom, verím číslam, faktom z minulosti. A múdrosti našich predkov – starého psa novým kúskom nenaučíš.

Nemám preto žiadnu pochybnosť, že bývalý, 8 rokov primátor mesta Prešov svoj sľub v úvode tohto článku dodrží. Otázne je len: Pre koho bude Prešov dobrým mestom pre život? Čí život bude lepší?

Som si stopercentne istý, že znalostí, skúseností, dobrých priateľov i odvahy má dosť na to, aby dokázal spraviť z tohto mesta dobré miesto pre život – svoj, r/(SME)Rodinu a svojich i jej blízkych. Mám však vážne obavy, že vyššie uvedený zoznam tých, pre ktorých by bol Prešov dobrým mestom pre život, tam skončil.

Všetkým, ktorí dočítali až potade, i tým, ktorí sa k tomuto článku vôbec nedostali, prajem pri rozhodovaní a výbere vo voľbách veľa šťastia a dostatok zdravého rozumu.

P. S. Nemám v týchto komunálnych voľbách vybratého zatiaľ žiadneho kandidáta ani žiadneho nepodporujem. Len som mal silnú potrebu upozorniť na niektoré fakty, na ktoré, súdiac podľa prieskumu, zrejme mnohí už pozabudli a pridať sem-tam aj môj názor. Nemusí byť správny. Budem rád, ak ma niekto o opaku dokáže presvedčiť argumentmi, faktami.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *