Odkaz pre starostu. Skôr pre starostku a (nie iba) pre Prešovčanov. – III

(pokračovanie článku – 3. časť analýzy tvrdenia mesta)

3. Počtárske zručnosti: “Za obdobie od 1.9.2021 podal spolu 321 podnetov

Mesto sa v čísle 321 podnetov seklo. Našťastie, nie o veľa. Určite v tomto prípade nehrozí, že mu snáď kvôli tejto chybe chýbalo cca 15 miliónov, ktoré nemá na potrebné opravy ciest a chodníkov – už dávno v zlom a ešte horšom stave, ani dva milióny, ktoré mu chýbajú v dopravnom podnku, ba ani milión – pre zmenu chýbajúci v školstve.  Dokonca ani stotisíc, ktoré stála napr. rekonštrukcia podchodu na Sekčovskej, aby sa len pár dní po slávnostnom prevzatí zrútila stropná omietka. Alebo zdá sa, že ešte o čosi viac v prípade cenovej ponuky na lávku pri Toryse. ktorá bola veľmi nezvyčajne predložená na schválenie poslancom zastupiteľstva.

K Sekčovskej: Zatekanie, ktoré sa prejavovalo v značnej miere ešte pred rekonštrukciou podchodu sa “akosi” zabudlo v projekte a v jeho realizácii riešiť. Možno sa len verilo na zázrak, že samo prestane.

Mrcha voda, nedala si povedať ani na Masarykovej v predstaničnom priestore, ani na Sekčovskej. Neprestala zatekať. A podobne ako Prešovčan “kazil” tie najlepšie a najčistejšie úmysly mesta, spochybňoval výsledky a schopnosti kompetentných, aj ona skazila také krásne dielo. Za necelých 100 000. Nie rubľov, ani hrivien. Eur.

Ale vráťme sa od doktora Strossmayera k chybe v rátaní.

Tu našťastie nehrozí, že by pacient zomrel, dokonca ani to, že touto chybou by mesto nemalo päťdesaťtisíc, ktoré napr. v roku 2019 vyplatilo za procesný audit mestského úradu a výsledok bol – asi tak na dve veci. Viac tu,  Ba ani desať, presnejšie dvanásťtisíc, ktoré mesto dalo v roku 2020 za projekt Stratégie rozvoja kultúry. Projekt bol síce nutnosťou ku kandidatúre mesta na EHMK, len je zvláštne, že v iných mestách takúto stratégiu vedeli pripraviť zamestnanci mesta, prípadne EHMK tímy. A pre prešovský, resp. prešovskokošický supertím, v ktorom bolo iba 56 ľudí to bolo nad jeho sily a bolo nutné vyplatiť extra 12 000 ďalšiemu subjektu do Košic.

Táto chyba v 321-ke nespôsobí možno škodu ani v menšej výške, ktoré z mestskej kasy v toľkých prípadoch unikali a asi unikať ani neprestanú – smerom vhodným a správnym. Ale vyzerá, že vhodným a správnym len pre tých rovnejších spomedzi rovných, či vyvolených.

Tentokrát sa mesto v čísle 321 zmýlilo skutočne len o drobnosť, ba možno iba bagateľ.

Ak sme veľmi optimistickí, tak len o drobnú jednotku. Nezidentifikovaný občan totiž podal od septembra 2021 nie 321, ale 320 podnetov.

V porovnaní s počítaním zamestnancov, či inými počtárskymi i nepočtárskymi chybami, je to skutočne maličkosť o veľkosti možno korona vírusu. Zdá sa, že som robil zbytočne veľa kriku – pre také nič.

Ak by sme však vzali do úvahy, že mesto do svojho počtu 321 zarátalo aj 62 podnetov, ktoré boli SGI zablokované a ktoré teda neriešilo a zarátavať by nemalo, seklo sa trolilinka viac, o 63.

Ale je tam toho! Ako vravím, je to necelých 20 %, približne vo výške DPH. Pre mnohých je to banalita.

Alebo žeby to až taká drobnosť nebola?

(Predchádzajúca časť)                 (Nasledujúca časť)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *