Podkuté mesto – 2. Diera na Železničiarskej

Kto si myslí, že zasypať dieru na chodníku je vec jednoduchá, toho radnica raz-dva vyvedie z omylu. A možno i ja týmto článkom.

Pre ľuďmi podkutý Mestský úrad v Prešove je množstvo oveľa jednoduchšich veci ako táto. Napríklad nedodržiavanie platných predpisov, tvárenie sa, že všeobecné nariadenia mesta neexistujú, alebo, že záväzný organizačný poriadok vlastne k ničomu nezaväzuje. Veď kde je vôľa, tam je i cesta. Síce taká, po ktorej a päť kilometrov v jej blízkosti zákonné paragrafy, akokoľvek sú krivoľaké, ani nezablúdili, nieto prešli, ale je. 

Alebo dokáže si vysvetliť zákony a predpisy veľmi kreatívne. Najmä keď ide o to, aby nemuselo odpovedať, či inak podnet vybaviť. Veď nenadarmo je “umením podkuté mesto”. A čo by to už len bolo za umenie, keby nebolo kreatívne!

Alebo vie sa pričiniť aj o to, aby až hen v Bratislave pristrihli krídla iniciatívnemu občanovi oznámujúcemu mestu veci, ktorých je na cestách, uliciach a aj mimo nich v tomto meste neúrekom. Zhruba asi toľko, koľko je kreativity u umelcov na mestskom úrade. 

Nie, nezmýlil som sa. Naozaj som nechcel napísať úradníkov. Aj keď aj týchto je tam neúrekom. Ba aj o dosť viac, ako by malo byť. 

Úradníci totiž v práci robia len to, čo im zákon dovolí. Umelci, tí sú iná kasta. Čím viac dokážu platné alebo zaužívané umelecké pravidlá porušiť, tým sú považovaní za originálnejších, lepších, kvalitnejších.

Mimochodom, v jednom podnete som sa ešte 12. októbra minulého roka spýtal mesta, akú sumu na deň platí za prenájom dopravnej značky, ktorá sem-tam označuje diery na chodníku. Neviem, čí príslušný umelec už dostal bobríka mlčanlivosti, ani koľkých za ten čas. Viem však, že odpoveď na túto i iné otázky som nedostal. Ani vysvetlenie. 

Zdá sa, že je to buď jedno z najtajnejších vojenských tajomstiev v tomto meste a štáte, alebo umeleckí zamestnanci mestského úradu súťažia o bobríka mlčanlivosti. Nie div, ak je ich o vyše 20 % viac, ako by malo byť, nejako si predsa musia pracovný čas vyplniť! Toto predsa každý rozumný a slušný občan pochopí a nedobiedza.

Prešovčan totiž neverí, že by nevedeli čítať s porozumením, alebo by podnety nedokázali vybaviť zodpovedne a svedomito, ako úradníkom, takým, ktorí nie sú umelcami, zákon káže.  

A s umelcami na mestskom úrade zdá sa, v krásnom duu ľúbozvučne súzvučí aj Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť. Taktiež sa nenamáha preposlať podnet občana mestu, či označiť ho za neriešený, ako mu to, v zmysle vlastných pravidiel, vyplýva. Radšej občanovi zablokuje konto, aby toľko toto dokonalo spravované mesto, neotravoval. A s vysvetlením dôvodov zablokovania si robí podobné starosti ako mestský úrad s vybavovaním podnetov občanov Skrátka, “umelci” v oboch týchto spolkoch si veľmi dobre rozumejú.  

Mesto sa k odpovedi na tento, ešte predvianočný podnet nakoniec 7. februára, po takmer 50 dňoch, odhodlalo. “Váš podnet sme odstúpili na správcu Správa a údržba komunikácií mesta Prešov, ktorý k oprave pristúpi po vyčlenení finančných prostriedkov na údržbu miestnych komunikácií a určení priorít opráv.”

Skutočne úprimnú pochvalu si však zaslúži za to, že svoju odpoveď 24. februára aktualizovalo. To sa totiž nestáva často. “Správa a údržba komunikácii mesta Prešov opraví predmetnú dieru do konca februára 2022. Oprava uvedeného chodníka vzhľadom na nepostačujúce finančné možnosti nie je prioritne zaradená do plánu, avšak sa nachádza v zásobníku potrebných opráv.”

Hoci mu predpoveď nevyšla, naozaj ďakujem. A verím, že ho to od konkrétnych odpovedí o dátume vybavenia podnetu nevzdá. 

Rozumiem aj tomu, že v meste, kde státisíce, ba milióny lietajú kade-tade, len nie smerom v prospech bežného občana mesta, nie je jednoduché takúto prepadlinu na chodníku opraviť.

Pre veci neznalých, neprešovčanov, či neveriacich Tomášov, uvediem, že v meste je nemálo chodníkov, ktoré vyzerajú, ako by ich zbombardovala ruská armáda. Alebo po vyše 40 rokoch náročného ničnerobenia a neúdržby si na nich so šmakom pochutnáva matka príroda. A niektoré, ktoré tiež vyzerajú, akoby prekonali covid na JISke, sú dokonca ešte v záruke. Ale podľa odborníkov na radnici reklamovať ich netreba. Veď “boli postavené v súlade s projektom”! Nič im vlastne nechýba. Teda okrem toho, že neplnia svoj účel a takú normu, ktorú by spĺňali, aby sa mohli nazývať chodníkom, ešte nevymysleli. Posúďte sami.

Len nerozumiem, aký kalendár používajú na prešovskom mestskom úrade. Totiž aj podľa gregoriánskeho, aj podľa juliánskeho, február je už dávno preč.

Alebo sa mesto chystá na trávnik, vedľa diery pri kanáli umiestniť aj transparent “ľuďmi podkuté mesto”, “kultúrou podkuté mesto”, či pamätný kameň s logom mesta?

 

Poznámka: Kto by v texte v novom logu mesta videl snáď iné slovo, ako “podkuté” alebo nedokázal nájsť “k”, zjavne nerozumie tomuto druhu umenia.  A ani vedeniu mesta. Tak ako ja. Nehovoriac o význame textu. Pár konských zamyslení na túto tému čitateľ nájde – tu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *