Prešovské UFO – II

Takže, chcete PUFO pod vianočný stromček, ale neviete ako na to? Poteším vás, nie je to komplikované. A dokonca ani drahé. Zvládnete to.

Stačí, ak niekde v Prešove nájdete niečo nezvyčajné. Nezvyčajné pre cudzinca, pre Prešovčanov úplne normálne.

Napríklad takúto pármesačnú, 

a keď sa pošťastí, aj sedemročnú “džuru” v chodníku.

Či inú anomáliu, ktorú ako na potvoru, si práve vaša noha akousi nevysvetliteľnou záhadou vždy dokáže nájsť.

Alebo parádne výtlky na ceste, na ktorých váš štvorkolesový miláčik vysoko podskakuje, ale rozhodne nie od radosti. Alebo iný chodník – kostitras, na ktorom neviete, čoho je viac. Či zostávajúceho asfaltu, alebo zdravého jadra, ktoré sa za dávnych zlatých čias pred svetom pod asfaltom ukrývalo.

Nuž, až niečo také objavíte, stačí to odfotiť. Vravíte, že to má byť všetko? Máte pravdu, nie je. Ale začiatky bývajú najťažšie, potom to už ide.

Následne treba využiť to, o čom naši pradedovia ani netušili. Internet. Na počítači alebo na smartfóne si zadáte stránku odkazprestarostu.sk, raz-dva-tri sa zaregistrujete a vytvoríte nový PODNET, do ktorého priložíte svoj fotografický úlovok. 

Kto potrebuje na chvíľu odskočiť, či chce odbočiť, a napríklad spoznať najnovšiu teóriu, ako slovo podnet vzniklo, môže ísť touto cestou

S ostatnými pokračujem po hlavnej ceste. S úlovkom sme totiž už celkom blízko cieľa.

Priložený úlovok jednoducho odošlete. A je to!

Pýtate sa – to je všetko? Nuž je, aj nie je. Po odoslaní už nemusíte aktívne robiť nič, len čakať. A s čakaním máme v týchto končinách – my Slováci, ale i Bulhari, Česi, Chorváti, Maďari, Moravania, Nemci, Poliaci, Rómovia, Rusi, Rusíni, Srbi, Ukrajinci, Židia i ostatné národnosti žijúce na tomto kúsku zeme, bohaté skúsenosti. 

Ak by však niekoho dlhé čakanie nebavilo, môže sa po mesiaci úradu pripomenúť. Síce mu to nepomôže a dodanie neurýchli, ale aspoň má z toho dobrý pocit.

Nuž a potom, jedného dňa, znenazdajky, ako blesk z jasného neba, to príde. Prešovský ÚRAD vám pošle svoje PUFO – Prešovskú Univerzálnu Formálnu Odpoveď.

Poznámka pre tých, čo snáď ešte neprišli na to, čo je to PUFO. Odporúčam sa vrátiť o dve vety.

Že ste sa trápili, dúfali, tešili sa a nakoniec iba naleteli? Nevadí, považujte to napríklad za skvelý tréning na komunikáciu s úradom ohľadom podaného podnetu. Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.

Nie výnimočne, je vlastne jedno, či podnetom poprosíte o opravu, alebo sa opýtate, či je možné opraviť výtlky na parkovisku, alebo sa spýtate na dátum, bude opravená diera na chodníku, ktorá je tam už pár mesiacov. Alebo kedy bude opravená či odstránená zábrana na moste. Dostanete – síce grátis a takmer vždy po termíne – ale stále to isté PUFO.

Na kancelárskom dopravníku mestského úradu totiž niet času ani priestoru na nejaké individuálne odchýlky. Výsledok musí byť štandardný, rovnaký. Podobne ako Fordov model T. Aj vtedy si zákazník mohol vybrať akúkoľvek farbu, pokiaľ to bola čierna.

PUFO, ktoré vyletí z mestského úradu vyzerá takto:

Ako som povedal, aj keď podáte podnet ohľadom opravy, či odstránenia zničenej zábrany na moste, príletí presne takéto.

Kto by sa snáď domnieval, že ÚRAD spravil všetko správne a najlepšie ako mohol, dokonca viac, zaradil požiadavku na opravu do zoznamu, zjavne nepozná prešovské reálie. Z dlhoročných praktických skúseností totiž vyplýva, že takýto zoznam je užitočný asi rovnako ako na covid ležiacemu v nemocnici vakcína. 

A nedá sa nedodať, keď sa už ÚRAD odvoláva na rozsah, charakter poškodenia, priority a finančné možnosti, a všetky tieto informácie predsa pozná, rozpočet mesta dokonca s výhľadom aj na dva ďalšie roky, aký môže byť pre vzdelaných, školených, zodpovedných a svedomitých úradníkov problém porovnať zopár čísel a oznámiť termín plánovanej, či očakávanej opravy?

Ak NASA dokáže naplánovať let človeka na Mars a oznámiť rok 2035, hádam je pre ÚRAD naplánovanie opravy smiešnej cesty, smutného chodníka, či jednoduchej diery a oznámenie termínu niečo viac ako “kozmická výzva”?

Ale, musí sa uznať, že prešovský mestský úrad je predsa len lepší ako Ford. Ako som už spomenul, vyrába pre ľudí nielen jeden PUFO model, ale až dva! Puff, to je ale výkon! To, čom som vám pred chvíľou práve predstavil, bol druhý model.

O prvom nabudúce.

Predchádzajúca časť                 Nasledujúca časť

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *