Vyriešená záhada odkazu mesta svojim občanom

V predchádzajúcom článku sme sa mohli presvedčiť, že slogany mesta o podkutosti sú obyčajná konina. Čo skutočne však chcelo mesto týmito šiestimi sloganmi povedať? Jeho odkaz sa mi konečne podarilo rozšifrovať a túto záhadu vyriešiť.

Pri prechádzaní Jarkovou ulicou smerom od mestského úradu na sever, kde je vyvesených šesť transparentov o podkutosti, ak si prečítame prvé písmená – H, Ľ, U, P, K, Š (Históriou, Ľuďmi, Umením, Prírodou, Kultúrou, Športom) a doplníme dve chýbajúce samohlásky – “á” a “i” (možno nápad vznikol v Abú Dazí, v arabčine sa samohlásky nepíšu), odkaz mesta občanovi znie celkom zreteľne: HLUPÁK SI.

Farby na transparentoch za 10 mesiacov trocha zmenili odtiene, čo je prirodzené a normálne. Text na transparentoch zostal stále dosť nečitateľný, čo je síce tiež prirodzené, ale normálne nie.

Na prvý pohľad z textu totiž vôbec nie je zrejmé, či sa jedna o mesto podkuté, podlmté, podliuté, podbuté, pobluté, či pobľuté. Pri slabšom zraku ani to, či je mesto podkuté/pobľuté Prírodou alebo Rizotom.

Ak cieľom nečitateľnosti bolo, aby sa občan trocha zamyslel, v akom meste sa to vlastne nachádza, žije a čo mestský úrad a jeho vedenie pre občana za jeho dane robí, v prípade autora blogu presovcan.sk sa to podarilo na 100 %. Výsledok je však neradostný.

Nech už je to s nečitateľnosťou sloganu tak či onak, v každom prípade písmeno “k”, ktoré by na transparente malo byť, sa píše ináč ako písmeno “l”, ktoré tam je.

Možno, že si to kompetentní jednoducho nevšimli. Stáva sa. Smolou pre Prešovčanov však je, že niektorí “podkutí” kompetentní na mestskom úrade a v mestskom zastupiteľstve si dlhodobo nevšímajú aj také veci ako sú zákony, predpisy, povinnosti, morálku… Nie div, že v mestskej kase chýbajú milióny, že vo výške dlhu na obyvateľa je mesto na konci rebríčka slovenských miest a mesto vyzerá … ako podkuté neschopnosťou, aroganciou, hlúposťou a inými podobnými “cnosťami”.

V meste, ktoré pred 10 mesiacov začalo tvrdiť, že je “ľuďmi i kultúrou podkuté” by sa zámena “k” a “l” v písanej verzii sloganu stať nemala.

A už vôbec by sa nemalo stať, že zodpovední, keď na tento stav boli občanom upozornení a zároveň boli požiadaní o poskytnutie faktov, ktoré by podložili, zdôvodnili zmysel, oprávnenosť týchto “podkutých” sloganov, daný podnet, podobne ako mnoho iných podnetov svojich občanov abortovali.

To, že o podkutosti, t. j. o nejakej zbehlosti, skúsenosti, či dobrej pripravenosti mesta v daných oblastiach nemôže byť ani reči, svedčí nielen prístup mestského úradu k občanom, (ne)vybavovanie podnetov, nedodržiavanie zákonov, vlastných predpisov, zadĺženosť mesta, ale aj jeho stav. Najkrikľavejšie sú zrejme mestské komunikácie, ale vôbec za nimi nezaostávajú ani (ne)schopnosť mesta riadiť investičné projekty a i.

Kauzy a aféry mesta, jeho predstaviteľov zverejnili nielen médiá, ale aj nadácia Zastavme korupciu. Niektoré podania stále rieši polícia i prokuratúra.

Najsmutnejšie na tom všetkom sú však tieto dve veci.

  1. Podobná situácia, s výnimkou “podkutých transparentov” je aj v mnohých iných mestách na Slovensku. Ba v niektorých i horšia.
  2. Napriek tomu, že súčasná primátorka mesta Prešov sa rozhodla v najbližších komunálnych voľbách nekandidovať, obávam sa, že nech primátorské kreslo v najbližších voľbách získa ktorýkoľvek z 12 kandidátov, situácia v najbližších 4 rokoch sa pre občanov nezlepší. Bodaj by som sa však mýlil! Budíček!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *