(pokračovanie článku – 4. časť analýzy tvrdenia mesta)
4. Komentáre
Škoda, že mesto v svojom článku neuviedlo aj fakt, že tento občan bez identity mestu od septembra okrem 321 (správne: 320) podnetov zaslal ešte aj vyše 600 podnetov vo forme komentárov. Podľa OpS ich bolo 628. Týmto číslom mohlo mesto ohúriť čitateľov jeho webu oveľa viac a presvedčiť ich, že ten nezidentifikovaný občan je škodná prvého stupňa.
Fakt: Zo 628 komentárov sa prevažná väčšina týkala nevybavovania podnetov mestom, resp. vybavovania nielen v rozpore so zdravým rozumom, ale aj rozpore s platnými predpismi a zákonmi (napr. úmysly vadné diela v záručnej dobe nereklamovať, ale opravovať za peniaze mesta). Nie div, že niekomu rupli nervy, ak na to neidentifikovaný občan opakovane a vo viacerých podnetoch poukazoval.
No uznajte, môže toto podkuté mesto, a predovšetkým najpodkutejší ľudia na mestskom úrade nechať len tak? Hádam sa oni, najmúdrejší, najznalejší, najpodkutejší nebudú zaoberať podnetmi občanov a už vôbec nie nejakého neidentifikovaného, či konať podľa zákona, alebo nebodaj v prospech občanov! Starší čitatelia si isto spomenú na “Ja som baník, kto je viac”.
A kto je viac ako baník a zákon dohromady? Predsa dotknutý úradník Podkutého Mesta. A viac ako on? Psssst!
Alebo, ako situáciu opísanú v článku v Prešovskom korzári trefne okomentoval jeden z čitateľov: “Tak a jeden problém ma mesto vyriešený. Načo sa zaoberať podnetmi od občanov, oni sú tam na to, aby brali plat.”
Len dodám, že na mestskom úrade sú aj výnimky. A nie málo. Napriek tomu, zdá sa, že iba potvrdzujú pravidlo.
Myslím si, že mesto a jeho nekompetentní kompetentní majú obrovské šťastie, že žijeme na Slovensku, v 21. storočí, nie v nejakom inom regióne, alebo v stredoveku. Ak by sa dnes písal rok 1419, 1483, či 1618, asi by sa do dejín dostala zmienka nielen o pražskej, ale aj o prešovskej defenestrácii.
Títo, neschopnosťou podkutí majú šťastie, že je rok 2022 a že súčasní občania mesta sú vo vysokej miere tolerantní, uvedomelí, rešpektujúci zákony. Iste, mnohí aj ustráchaní, ubolení, či ľahostajní k verejným veciam. Zrejme majú až priveľa svojich starostí, primálo času a iné priority. Nedá mi však nepripomenúť výrok Otta Gritschnedera, niekedy pripisovaný aj J. W. Goethemu: “Kto zaspí v demokracii, zobudí sa v diktatúre.”
Preto Prešovčania i neprešovčania, budíček!
(Predchádzajúca časť) (Nasledujúca časť)