Alternatívy

Aj keď v dobe internetu, smartfónov a fitness centier je to pre mnohých asi ťažké… Skúste si, napriek tomu, predstaviť, že krava na poli vypustí svoju štandardnú dávku, s prepáčením, lajna, ktorá dopadne na vtáčatko. Na prvý pohľad “je zrejmé”, že drobné vtáča týmto zahlušila. Čo by ste spravili?

1. Zastrelíme kravu. Nech všetci vidia, akí sme rázni, múdri a spravodliví.

2. Odvedieme/odviezieme ju k mäsiarovi. Ten vie predsa najlepšie, čo s ňou treba urobiť.

3. Darujeme kravu nášmu najväčšiemu nepriateľovi. Nech si s ňou robí, čo chce. Nemáme chuť vidieť ani jedného z tých dvoch.

4. Výhodne ju predáme, vnútime nášmu priateľovi v núdzi. Veď nie sme predsa na hlavu padnutí, aby sme ju len tak darovali. Výhodne – samozrejme, že predovšetkým pre nás. Je predsa jeho chyba, že si nevie viac zarobiť. Nezabudneme však pri každej možnej i nemožnej príležítosti hovoriť, ako sme mu radi a nezištne pomohli.

5. Poriadne kravu zmlátime palicou, nech sa naučí, že toto robiť nesmie.

6. Dáme jej prednášku s myšlienkami Platóna, Kanta, Gándhiho a mnohých ďalších – o etike, spravodlivosti, o tom, čo sa smie a čo nie. Minimálne v trvaní štandardnej  tlačovej konferencie niekdajšieho najgeniálnejšieho premiéra akého kedy táto zemeguľa mala.

7. Akceptujeme daný stav. Lebo vtáčatku už aj tak nepomôžeme.

8. Akceptujeme daný stav. Lebo kravu potrebujeme k svojmu životu.

9. Akceptujeme daný stav. Lebo. (Bodka.)

10. Akceptujeme daný stav. Lebo príroda najlepšie vie, čo robí a my sme len jej súčasťou.

11. Akceptujeme daný stav. Lebo je to tak OK. Navyše aj tak to nikto iný nevidel a ten spevavec a jeho kamaráti nám občas riadne liezli na nervy.

12. Akceptujeme daný stav. Lebo je to pre nás najpohodlnejšie riešenie.

13. Akceptujeme daný stav. Máme predsa dosť aj iných, vážnejších a väčších starostí.

14. Skúsime pomôcť vtáčatku, aby sa vyslobodilo. Veď je to predsa živý tvor ako aj my.

Pri tomto premýšľaní si uvedomíme, že vonku je silný mráz a neďaleko zbadáme aj iné vtáčatko. Zamrznuté. A to “naše” zrazu samo “vstalo z mŕtvych”, predralo sa spopod “nešťastia”, ktoré naň zhora spadlo a začalo radostne štebotať. Čo teraz?

15. Tresneme vtáča palicou, lebo zavinilo, že sme zastrelili kravu.

16. Povieme našej milej kravičke, že dostane mimoriadny prídel tej najlepšej potravy. A svoj sľub, na rozdiel od “pacienta z TT”, v súčasnosti posedávajúceho na stoličke ministra financií aj dodržíme.

17. Udelíme krave medailu za záchranu života tohto malého, ale užitočného tvora.

18. Iniciujeme petíciu a budeme požadovať pre ňu “okamžité udelenie” čestného doktorátu. Aspoň z troch univerzít.

19. Spravíme petíciu a ak bude treba, zablokujeme aj cesty a pred parlament vysypeme tri vlečky hnoja. A budeme požadovať “okamžité vymenovanie” kravy za mimoriadnu členku parlamentu. Koniec-koncov, táto sa za svoju vzdelanosť, ústne prejavy a konanie pri niektorých členoch tejto inštitúcie vôbec nebude musieť hanbiť.

20. Začneme našu i všetky kravy uctievať. A budeme to žiadať od všetkých.  Vyjdeme na námestia a budeme demonštrovať dovtedy, kým sa neprijme zákon. Veď aj v Indii, ktorá je cca 70x väčšia a má 250x viac obyvateľov ako Slovensko a 3x viac ako EÚ to je takto. Toľko ľudí sa predsa nemôže mýliť.

Poznámky:

Prípadná podobnosť so skutočnými osobami a udalosťami je len čisto náhodná.

Ak chcete, môžte vyplniť tento “test bez správnych odpovedi”, resp. hlasovať – tu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *